Zahedan Sama Technical and Vocational College

پرتال آموزشیار

edusys

اتوماسیون اداری

 
دوشنبه
1400
آذر
8
 

اوقات شرعی


  • images.jpg

سیستان و بلوچستان سرزمین پهناوری است که از دریاچه شکر ریز هامون تا پهن دشت نیلگون دریای عمان گسترانیده شده است . عمان، در این دیار نشان از وسعت دل است و تفتان سر به فلک کشیده، سر بلندی ها را سمبل. این وادی، دل در گرو ایمان دارد و ایمان در گرو اسلام. حبل المتین وحدت، دست آویز مومنان است و آئینه وحدت، درخشنده از نور اسلام .اینجا سرزمین نخلهای راست قامت بلند همت است و دیار نخل های کوتاه آرزو، ریگ های تفتیده در شکوه انوار طلایی خورشید، پای می کوبند و جان به خنکای نسیم شبهای با صفا، صفا می دهند. در این ولایت، مردم صبورند و میهمان پذیر و سلحشور، افتاده اند و سربلند ، آرام اند و خروشان، تیره اند و روشن، خاکی اند و افلاکی، دستان شان نقش حقیقت می زند و چشمان شان، برق حقیقت.این سرزمین گرچه طعم تلخی ها را چشیده و زیر بار سختی ها و بی مهری ها گذشتگان خمیده اما، با درخشش انقلاب اسلامی جان گرفته و در پرتو استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی طراوات یافته است. می رود تا غبار محرومیت، از چهره بزداید و با جلوه هایی از تلاش دولت مردانی خدوم، قلل رفیع شکوفایی را فتح کند.

استان سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از پهناورترین استان های کشور دارای قدمتی دیرینه می باشد که درکتب مختلف تاریخی بدان اشاره شده است. این استان با توجه به مرز طولانی مشترک با دو کشور پاکستان و افغانستان و مرز ساحلی طولانی با دریای عمان، در جنوب شرقی ایران از موقعیتی حساس و استراتژیک برخوردار می باشد.

 وجود موقعیت یاد شده و اشتراکات قومی و طایفه ای در دو سوی مرز، باعث مراودات دو جانبه گردیده و از دیر باز تجارت و بازرگانی را یک اهرم اقتصادی در منطقه قرار داده است. از عمده مشکلات استان دوری از مرکز و ظلم مضاعفی است که در دوران قبل از انقلاب اسلامی بر این خطه از ایران اسلامی روا داشته شده و از معمول ترین نیازهای عمومی محروم بوده است. علیرغم اینکه از سال 1351 به ظاهر تلاش هایی برای رهایی استان از واپس ماندگی های مختلف صورت گرفت. اما به دلیل ماهیت ضد مشارکتی سیاست های حاکم، رژیم شاه هیچ گاه نتوانست استان را از عقب ماندگی اقتصادی و فرهنگی بیرون آورد. بدین لحاظ به جرات می توان گفت، آنچه در استان نشان از سازندگی دارد و مایه حیات گردیده است، ثمرات انقلاب اسلامی و حاصل مشارکت مردم، تلاش مدیران و مسئولان خدوم در منطقه می باشد.

با همه عناد ورزی های استکبار جهانی و سنگ اندازی در جهاد بی وقفه کارگزاران صادق و تلاش گر به صورت تحریم اقتصادی، شرارت. قاچاق ، ایجاد اختلاف بین اقوام و مذاهب ( شیعه و سنی ) و عمق محرومیت استان، صبر و قناعت مردم و استقامت و زحمات خدمتگزاران، یکی از شگفتیهای انقلاب اسلامی را آفریده است. با وجود خشکسالی های ادواری و دیگر مشکلات طبیعی، وجود آب فراوان در شمال وجنوب استان، امکانات و توان مندیهای دریایی، دامی و کشاورزی خصوصاً در تولید گونه های منحصر به فرد، استعدادهای بازرگانی، معدنی و جاذبه های بی مثال تاریخی، تفریحی و بالاخره موقعیت جغرافیایی و سیاسی منطقه، عمده محورهایی هستند که می تواند آینده ای روشن را در ذهن ترسیم نماید. پس از انقلاب اسلامی، حرکت های ارزنده ای انجام پذیرفته و در قالب برنامه های اول و دوم توسعه، گام هایی بلند و موثر برداشته شده است، که وجود حرکت هایی نو، اقدامات انجام پذیرفته طی چند سال اخیر را متمایز می سازد.

توفیقات کسب شده طی سنوات اخیر، از جمله در تنظیم برنامه های جامع و فرانگر بویژه تدوین برنامه توسعه انسانی، توجه به زیربناها، بالا رفتن نرخ با سوادی، تحکیم وحدت، جلب مشارکت عمومی به عنوان یکی از ارکان نظام، افزایش ضریب امنیتی، تقویت احساس خودی و خودباوری و اثرات ماندگار آن بر سطح فرهنگ عمومی و اجتماعی، برگ زرینی است که در تاریخ استان ثبت شده و نوید بخش آینده ای درخشان می باشد.

امروز استان در فضایی مملو از آرامش برای نیل به اهداف عالیه، نیازمند توجه همه دست اندرکاران دلسوز و مردم عزیز بوده، آماده است پذیرای دوست داران ایران اسلامی باشد.

 


  • شهرستان زاهدان:

شهرستان زاهدان با وسعت 36581 کیلو متر مربع دارای سه شهر زاهدان (به عنوان مرکز استان و بلوچستان) میر جاوه و نصرت آباد  چهار بخش مرکزی  میر جاوه _ نصرت آباد _ کورین _ 8دهستان و 1012 رو ستا در شمال استان قرار دارد .

از شمال به شهرستان زابل و کویر لوت از شرق به کشور پاکستان  از غرب به استان کرمان واز جنوب به شهرستان خاش محدود می شود . جمعیت شهرستان زاهدان تا پایان سال 84 (675282) نفر بوده و اکثر مردم این شهر با توجه به قومیت هایی که در آن ساکن شده اند از نژاد آریایی هستند و به زبانها و گویش های فارسی _ سیستانی _ بلوچی _ کرمانی _یزدی و خراسانی سخن می گویند . مسافت زاهدان تا تهران 1494 کیلو متر است واز سطح دریا 1385 متر ارتفاع دارد .

هوای زاهدان گرم و خشک بوده و در روزهای تابستان  هوا بسیار گرم و در شب ها حرارت به نحو محسوسی کاهش می یابد .بادهایی که به طرف زاهدان به حرکت در می آیند از طرف جنوب غربی به شمال شرقی است و بادهای 120روزه سیستان نیز به طور غیر مستقیم در کاهش دمای شهر زاهدان تاثیر دارند .

به ندرت در این شهر برف می بارد .

از جمله کوه های زاهدان می توان به کوه اشتران با ارتفاع 3012 متر انجیر دان و جیکو با ارتفاع 2255متر و پیر خان با ارتفاع 2221متر اشاره نمود . کوه ملک سیاه نیز یکی دیگر از کوه های زاهدان است . شهر زاهدان را ارتفاعاتدر بر گرفته و به صورت گودالی دیده می شود .

رود خانه های میر جاوه ‌‌‌‌‌‌‌‍.لار .اومار . کچه و لادیز از مهمترین رود خانه های زاهدان و آب مورد نیاز این شهر از طریق چاه قنات .چشمه ها .رود خانه ها و چاه نیمه های سیستان تامین میگزدد .

مهمترین محصولات کشاورزی زاهدان گندم . جو .نباتات .علوفه . ذرت دانه ای و علوفه ای .سبزیجات و محصولات جالیزی و باغی می باشد .